piątek, 10 stycznia 2014

Pępowo projekt ogrodu przydomowegoCały ogród ma charakter ogrodu nowoczesnego inspirowanego ogrodami śródziemnomorskimi. Centralna część ogrodu powstała na planie 3 okręgów tworząc 3 wnętrza: trawnik główny, wnętrze dla dzieci oraz wnętrze z ogniskiem. Pozostałe wnętrza rozplanowane są wokół budynku oraz za wnętrzami głównymi. Ogród w miarę oddalania się od budynku przechodził w formę bardziej naturalnego zagajnika.

 I Przedogródek
Frontowa część ogrodu podzielona jest na 2 części: Wjazd do garażu z obszernymi schodami wejściowymi wykończonymi kaskadą wodną w formie strumienia oraz oczkiem wodnym. Projekt zakłada zmianę formy elementu wodnego ze strumienia na bardziej formalną z cegły klinkierowej. Materiał ten będzie nawiązywał do elewacji budynku. Ponadto pomiędzy schodami a zjazdem do garażu w pobliżu furtki proponuje się utworzenie wyspy zieleni z drzewem (brzoza „Doorenbos”) oraz trawami ozdobnymi.
Betonowe oczko wodne o geometrycznych brzegach z betonu proponuje się zachować z małymi zmianami. Proponuje się zbudować łukowato wygiętą kładkę, której konstrukcja będzie miejscami nadwieszona nad lustro wody. W ten sposób wizualnie zgubiony zostanie kanciasty kształt zbiornika. Dodatkowo nasadzenia z traw ozdobnych oraz roślin wodnych zamaskują nieestetyczne, betonowe brzegi.

II Ogród warzywny
            Przy południowej elewacji budynku, proponuje się utworzenie ogrodu warzywnego z niewielką szklarnią przylegającą do ściany domu. Pomiędzy przedogródkiem, a częścią właściwą ogrodu proponuje się utworzenie ścieżki z nawierzchnią utwardzoną. Ścieżka zostanie poprowadzona łagodnym łukiem i będzie rozszerzać się przed drzwiami do szklarni. Po obu stronach ścieżki posadzone zostaną rośliny jadalne. Od strony elewacji proponuje się posadzenie krzewów owocowych i truskawek, a na samej ścianie prowadzenie drzewek owocowych.

     Bliżej granicy działki projekt zakłada miejsce na warzywa sadzone w gruncie. W ogródku warzywnym przewidziano też miejsce na skrzynie drewnianą do uprawy sałaty rzodkiewki i innych małych warzyw.

         III Trawnik główny
Główny trawnik w kształcie wycinku koła przylega do tarasu oraz wyjścia z domu do ogrodu. Otoczony jest różnej wysokości żywopłotami z imozielonego żywotnika oraz krzewami i bylinami. Z trawnika głównego prowadzą przejścia do wnętrza dla dzieci oraz wnętrza z ogniskiem. Od strony południowej trawnik graniczy ze żwirową ścieżką otoczoną dużymi głazami, strzelistymi jałowcami, trawami ozdobnymi oraz kwitnącymi bylinami.  Od strony północnej wśród istniejących drzew proponuje się dosadzenie skupiny kosodrzewiny, hortensji bukietowych, a tam gdzie nasłonecznienie jest znacznie mniejsze paproci, irysów syberyjskich oraz funkii. Pomiędzy wnętrzem z ogniskiem a trawnikiem głównym proponuje się posadzenie niewysokich drzew w formie wielodniowej (świdośliwa).


IV Wnętrze dla dzieci
Wnętrze dla dzieci ma w sobie łączyć duży trawnik w kształcie koła (miejsce na trampolinę) oraz ukrytą wśród wysokich traw podniesioną drewnianą ścieżkę. Wnętrze w całości otoczone jest wysokimi trawami oraz żywopłotami tworzącymi zamkniętą, ukrytą przestrzeń. Drewniana ścieżka prowadzić ma do zagajnika, a przejście wśród kamieni do wnętrza z ogniskiem. Niezbyt wyszukane wyposażenie wnętrza dla dzieci daje im możliwość rozwoju oraz wymyślania przeróżnych zabaw.


V Wnętrze z ogniskiem
Wnętrze z ogniskiem to okrągły trawnik, na którego powierzchni za pomocą płyt kamiennych lub płaskiego kamienia począwszy od wnętrza ogniska na zewnątrz wyrysowane zostaną centrycznie usytuowane kręgi. Wnętrze to sąsiaduje z trawnikiem głównym, poprzez przejście po płytach kamiennych z wnętrzem dla dzieci. Bezpośrednio przylega również do zagajnika. VI Zagajnik z dodatkowymi miejscami parkingowymi
Zagajnik to najbardziej naturalne wnętrze ogrodu, w którym w przyszłości planuje się postawienie sauny. We wnętrzu proponuje się pozostawienie naturalnego runa gdyż występują w nim jadalne grzyby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz