środa, 17 września 2014

Gdańsk - projekt ogrodu przy mieszkaniu parterowym w bloku wielorodzinnym


Ogród przy parterowym mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Działka przecięta rowem melioracyjnym. Projekt wykorzystuje rów powiększając wizualnie działkę oraz wprowadzając do niej ciekawy element w postaci drewnianych kładek.

Na życzenie Inwestora kompozycja ma mieszany charakter ogrodu nowoczesnego z elementami ogrodu sielskiego, co będzie harmonizować z charakterem istniejącej zabudowy. Wydzielono kilka wnętrz: taras wypoczynkowy częściowo zawieszony nad rowem odwadniającym, ścieżka z drewnianych pomostów ukryta w trawach ozdobnych, zawieszona nad rowem odwadniającym, Świat Dzieci - strefa zabaw pod 4 drzewami, wydzielona od pozostałej części ogrody strzyżonym żywopłotem grabowym,  ogród z trawnikiem, rabatami z nasadzeniami i placykiem wypoczynkowym (miejsce na huśtawkę). Znaleziono też miejsce na małe zaplecze gospodarcze - skrzynię pełniącą zarówno funkcję schowka jak i siedziska z poduchami.
Taki podział przestrzeni urozmaici ogród jednocześnie dając możliwość wypoczynku w atmosferze prywatności.

 Taras wypoczynkowy
Pracownia Sztuki Ogrodowej, koncepcja ogrodu
 Najbardziej reprezentacyjną częścią ogrodu jest taras zawieszony nad rowem odwadniającym. Takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń ogrodu i stworzyć iluzję przedłużenia salonu na zewnątrz mieszkania. Na tarasie, wzdłuż linii ogrodzenia, planuje się ustawienie donicy z nasadzeniami roślinnymi. Tłem dla donicy będzie drewniany trejaż porośnięty pnączmi. Stworzy to atmosferę prywatności i spokojnego wypoczynku. Wzdłuż wschodniej krawędzi tarasu zaprojektowano drugą donicę, której szczyt ma wspólny poziom z tarasem. Proponuje się tu nasadzenie strzyżonego grabowego żywopłotu.


 Drewniane pomosty
Kierując się na zachód od tarasu, wzdłuż rowu odwadniającego, dotrzemy do kilku drewnianych kładek, umożliwiających przechodzenie nad rowem lub siedzenie na nich jak na ławeczce - zwieszając nogi nad "strumieniem" z otoczaków. Pomosty skrywają się pomiędzy trawami ozdobnymi, które tworzą ażurową przesłonę.
Świat dzieci
Przestrzeń  obok pomostów, w południowo-zachodniej części działki, postanowiono zaadaptować jako miejsce zabaw dla dzieci. Zaplanowano w tym miejscu nasadzenie czterech robinii akacjowych w odmianie 'Umbraculifera', dających cień i przytulne schronienie. Od części ogrodu z trawnikiem świat dzieci oddzielony jest grabowym żywopłotem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz