środa, 24 czerwca 2015

Nawierzchnie ogrodowe. INSPIRACJE

Kolejne inspiracje zebrane z wystaw i podróży. To oczywiście mały wycinek możliwości jakie dają nam różne materiały. Mam jednak nadzieję, że te kilka zdjęć będzie inspiracją na ogrodową nawierzchnię.

CEGŁA

 Cegła w każdym kraju, czasami nawet regionie ma różne odcienie i wielkości. Wymiary cegły zmieniały się też w ciągu jej długiej historii. W gotyku na przykład cegła miała wymiary dochodzące do 30x14cm! Nasza cegła raz jest zatem drobna i delikatna, innym razem olbrzymia. Z cegły i innych wyrobów ceramicznych np:. dachówek, można wykonywać różne ciekawe nawierzchnie ogrodowe.


W Polsce, ze względu na klimat należy pamiętać, że cegła wykorzystana na nawierzchnie musi być mrozoodporna!! Cegła ceramiczna staje się mrozoodporna dzięki wypalaniu jej w wysokiej temperaturze. Możemy więc wykorzystać nową cegłę klinkierową lub starą cegłę szamotową. Zwykła cegła rozbiórkowa na nawierzchniach płaskich w ogrodzie wytrzyma nam niestety jedynie kilka sezonów...

DREWNO


Co najważniejsze w naszym klimacie drewno musi być dobrze zaimpregnowane i nie powinno stykać się z glebą. Najlepiej jeżeli pomiędzy deskami a podłożem będzie pustka, która pozwoli na dopływ powietrza. Możemy oczywiście układać drewno na przykład na piasku, ale musimy wiedzieć, że taka nawierzchnia przetrwa dużo krócej. Poza tym wszelkie chwyty dozwolone :-) Deski, bruk drewniany, plastry, podkłady kolejowe, drewno z recyklingu... Co komu do głowy przyjdzie!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz