czwartek, 11 lutego 2016

Błękitny ogród w Marakeszu


Marakesz to olbrzymie miasto tętniące życiem. To tłumy ludzi z wszystkich stron świata oraz rodowitych mieszkańców głośno nawołujących do zakupów. To uliczny tłok złożony z odgłosów bogatych samochodów, malutkich taksówek, skuterów, bryczek z końmi, osiołków ciągnących małe wozy i ciężarówek zapakowanych mocno ponad wszelkie normy. Marakesz, albo się lubi, albo nienawidzi. Ja jestem chyba gdzieś po środku.Marakesz ma jednak też swoje ciche, bogate dzielnice. Jest tu na przykład jeden z najdroższych hoteli Afryki - hotel Mamounia. Tu mają swoje domy między innymi Brad Pitt, Colin Farell, Bruce Willis oraz Beckhamowie. Mówi się, że modę na Marakesz zapoczątkował Yves Saint Laurent i jego partner Pierre Bergé, którzy w 1980 roku zakupili tu pewną posiadłość...
 


Pośród wąskich uliczek starego Marakeszu za różowymi (niegdyś z pewnością czerwonymi murami) kryje się zielona oaza - własność zmarłego projektanta mody. Posiadłość należała niegdyś do francuskiego malarza Jacques Majorelle, który stworzył tu przepiękny ogród.
  Majorell syn słynnego stolarza zachwycony światem islamu po podróży do Egiptu osiedlił się w Marakeszu gdzie w roku 1923 kupił ponad 1,5ha ziemi wraz z lasem palmowym. Na tym terenie wybudował przepiękny dom oraz założył ogród z czasem uzupełniany o nowe, przywożone z podróży gatunki roślin. Jako malarz Majorell sporo eksperymentował. w roku 1937 pomalował najpierw swoje studio, potem całą małą architekturę na kolor kobaltowego błękitu, który określa się też jako „Majorelle blue“. W 1947 ogród został otwarty dla zwiedzających. W roku 1962 Jacques Majorelle zmarł w Paryżu, a jego posiadłość zaczęła popadać w ruinę. Od zniszczenia i zapomnienia uratowali posiadłość Yves Saint Laurenta i Pierre Bergé kupując ją w 1980 roku. Od tego czasu ogród został odnowiony i cieszy się olbrzymią popularnością. Obecnie ogród Majorelle to prawdziwa oaza zieleni i sztuki - dzieło malarza i jego następcy projektanta mody. Przestrzeń wypełniona jest kolorowymi donicami i małą architekturą, wysokimi bambusami, kłującymi kaktusami i bajecznymi bugenwillami. W ogrodzie jest też sporo wody w postaci fontann, kanałów i basenu. Nad ogrodem dominuje kobaltowo-niebieska bryła pawilonu będącego niegdyś studiem malarza, tuż za nim znajduje się muzeum Berberów, wystawa sztuki oraz kawiarnia. 


Terminy otwarcia:  od 1 maja do 30 września - od 8:00 do 18:00
                               od 1 października do 30 kwietnia – od 8:00 do 17:00
                               W czasie ramadanu ogród czynny jest 9:00 do 17:00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz